מאמרים

ברז גז – שומרים על הבטיחות

גז בישול, או בשמו המדעי – גז פחמימוני מעובה, משמש אותנו רבות בחיי היום יום. באמצעותו אנו יכולים לבשל, להסיק את הבית או להתניע את הרכב. גז זה הפך את חיינו לקלים יותר, אך יש לו גם צד בלתי מלבב. גז לבישול הוא חומר דליק ורעיל וריכוזים גבוהים שלו עלולים לגרום להרעלה, לשריפה או לפיצוץ. סכנתו של הגז ידוע לרבים, ועל כן בתעשיות רבות מוסיפים לגז חסר הריח ריח חריף (אתיל מרקפטאן בריכוז נמוך), על מנת שנוכל לזהות דליפות בקלות ולהתרחק מפני הסכנה. כמובן, היום קיימים אמצעים משוכללים יותר וביניהם ברז גז המופעל בעת דליקות.

אז מהו אותו ברז הגז בעצם?

ברז הגז הוא מעין שסתום קטן בעל רכיב אוטם. הוא יכול לשמש כברז למעבר רב כיווני או כברז סגירה. על כל פנים, באמצעות ברז זה ניתן לווסת את כמות הגז ולמנוע מצבים של דליפה. מעבר לכך, ישנם כמה סוגי ברזים שכדאי להכיר:

 • ברז בעל שסתום סגירה – ברז המשמש לוויסות הגז במערכת, כמו גם לפתיחה או לסגירה.
 • ברז בעל שסתום אל חוזר – ברז מיוחד זה נועד למנוע את זרימת הגז בכיוון ההפוך. ברז זה כולל מבנה משולב של שסתום אל חזור וברז סגירה.
 • ברזי גז למכשירים ניידים – אלה אותם ברזי גז המיועדים למכשירים המתחברים למערכת הגז הביתית, אך דיירי הבית אינם משתמשים בהם לעתים קרובות: כיריים כשרים לפסח, גריל גז תנור חימום ועוד. במכשירים אלה יש צורך להתקין ברז שיש לו ניתוק מהיר. אם לא יחובר ברז שכזה, תיתכן סכנה של זרימת גז בלתי מבוקרת בעת פתיחת הגז וחיבור המכשירים.
 • ברז חשמלי – ברז זה מתאים לביצוע חיבור בינו לבין גלאי גז. הוא פועל על מתח חשמלי בעוצמה של 24 וולט. במצב של נפילת מתח מבוצעת סגירה אוטומטית של הגז וזרימת הגז מופסקת. כשזה קורה גלאי הגז מתריע על נפילת מתח וסוגר את אספקת הגז.ברז גז

על אילו אמצעי זהירות חשוב להקפיד בעת התקנת ברז הגז?

התקנה של ברז הגז חיונית למקומות רבים, אך חשוב לקרוא לאיש מקצוע מיומן ומנוסה שיבצע את העבודה תוך הקפדה על כל כללי הזהירות הנדרשים. ראשית, יש צורך להתקין את בלוני הגז מחוץ למבנה, על מנת להפחית את הנזק הסביבתי במקרה של סכנה ופיצוץ בלון גז. שנית, כאשר בוחרים את צנרת הגז, עליה להיות חזקה ועמידה (רצוי שתהיה עשויה מחומר חזק כמו נחושת). נוסף על כך, קוטר הצינור צריך להיות מותאם לנתוני המתחם שבו מתכוונים להתקין את הצינור.

שלישית, יש להקפיד על התקנת ברז הגז הרחק מנקודות חשמל – במרחק של חצי מטר לפחות. מרחק בטוח זה ימנע מגע בין הגז הדולף לניצוץ החשמלי, ועשוי להציל את השוהים בתוך המבנה מהאסון הבא. רביעית, את הברז חשוב להתקין במקום גלוי ונגיש. כך שבמקרה של סכנה ודליפת גז אפשר יהיה לגשת אליו בקלות ולסגור אותו. באופן כללי, אם יש חשש לדליפת גז, חשוב לסגור באופן מידי את הברז, להתרחק ממקום הדליפה ולהמתין לטכנאי מומחה. חשוב לפתוח את החלונות ולהפעיל את אמצעי האוורור כדי למנוע את ריכוזו של הגז במקום אחד.

אצל אביר אש מערכות כיבוי לא מתפשרים על איכות

כאשר מדובר בפעולה הדורשת ידיים מיומנות כמו התקנת ברז גז, חשוב שהיא תתבצע על ידי צוות מקצועי. לצוות של חברת אביר אש מערכות כיבוי יש ניסיון רב (מעל ל-10 שנים!) בהתקנת מערכות בטיחותיות כמו ברזי גז או מערכות לגילוי אש. כך שאם אתם רוצים ללכת על בטוח, אתם יודעים למי לפנות.

 

 

המשך לקרוא

אישור כיבוי אש לעסק

הנה סוף כל סוף אתם מגשימים את החלום שלכם ופותחים עסק חדש במקום חדש. אתם כבר נמצאים בהליכי קבלת עובדים חדשים ומתכננים שנה עסקית פורייה. העניין הוא שלא פעם תזדקקו לאישור מיוחד הנקרא אישור שנתי כיבוי אש לעסק. אם אתם מעוניינים לעבוד לפי החוק ולהבטיח את שלומם של העובדים, הלקוחות ושאר המבקרים, חשוב להוכיח כי העסק שלכם ערוך לקראת שריפה.

בדרך אל האישור כיבוי לעסק

אם אתם כבעלי עסקים מעוניינים לקבל אישור שנתי כיבוי אש לעסק, חשוב לעבור כמה שלבים. ראשית, יש צורך להגיש בקשה לרשות הרישוי של המועצה המקומית על מנת לקבל רישיון לעסק (או לחדש רישיון, לצורך העניין). בשלב השני מגיע מפקח בטיחות אש על מנת לבדוק את מיקום העסק שלכם ולבצע את כל הבדיקות המקיפות הדרושות. בסיום הבדיקה הוא מעביר את הממצאים לבעל העסק, ובעל העסק בתורו מתקן את הליקויים כדי לעבור את הבדיקה הראשית.

בשלב השלישי המפקח חוזר למיקום העסק בשנית על מנת לוודא שהוא עקב אחר ההוראות וביצע את כל ההתאמות הנדרשות לצורך קבלת האישור המיוחל. בשלב האחרון והמכריע, בעל העסק מקבל את התשובה הסופית – האם בקשתו מאושרת או לא. אם מתקבל סירוב, רשאי בעל העסק להגיש ערעור לגורמי הכבאות.

התכנית של העסק

כדי לקבל אישור שנתי כיבוי אש לעסק יש צורך להציג בפני הרשויות את התנכית לעסק. תכנית זו צריכה לכלול מידע מפורט על – ציוד כיבוי אש המצוי בבניין, מיקום הפתחים ויציאות החירום למקרה של שריפה, הימצאותם של לוחות חשמל בעסק, קיומן של מערכות שונות – מים לכיבוי (ספרינקלרים), גילוי אש ועשן, מנדפים ומיזוג אוויר ושורה ארוכה של סוגי חומרי בנייה. נוסף על כך, התכנית צריכה לספק הסבר מפורט על הפעילות המתקיימת בבית העסק, מיקום העסק, סוג האוכלוסייה המאכלסת את המבנה, קיומן של מערכות התרעה וכיבוי אש ופירוט על היערכו של העסק לאירוע שריפה.

אישור כיבוי אש לעסק

ממי מקבלים את האישור

אישור כיבוי שנתי לעסק ניתן על ידי גורמים מוסמכים כמו שירותי הכבאות וההצלה. בעלי מקצוע שונים בודקים את תכנית העסק ובוחנים הם פתחי המילוט של הבניין תקינים, האם יש די דלתות למילוט, האם ישנו שילוט ותאורת חירום, היכן ממוקמים הספרינקלרים, כמה עמדות כיבוי יש במקום וכדומה.

אישור כבאות לפני בנייה

עוד לפני שהבניין עומד על תילו, נדרש הקבלן לפעול לפי התקנים ולכלול בתכנית הבניין את כל התקנים הנחוצים כדי שהבניין יוכל לקבל אישור כיבוי אש לטופס 4. טופס 4 הוא הטופס המוכיח שהקבלן אשר היה אחראי על בניית המבנה עמד בכל הדרישות של הגופים ההכרחיים: חברת החשמל, תאגידי המים, הרשות הארצית לכבאות והצלה, הרשויות המקומיות וחברת הגז. הטופס מהווה הצהרה שהבניין מיועד למגורים ולשהיית בני אדם במקום.

הדרישות לטופס 4

כדי לעמוד בכל התקנים בהתאם לטופס 4, יש צורך לעמוד בדרישות רבות. אלה כמה מבין הדרישות ההכרחיות:

 • ביצוע התקנה של מערכת גלאי עשן בתוך הבניין.
 • התקנה של גלאי עשן עצמאיים שיש להם תו תקן הכולל סוללה.
 • מיקום ארונות כיבוי אש הכוללים ציוד המותאמים לבניינים רבי קומות.
 • התקנה של גלגלון הכולל מזנק צמוד באורך של 30 מטר.
 • התקנת מטפים בכל קומה וקומה.

בנוסף לסעיפים האלה, יש צורך להמציא אישורים מגורמים שונים המעידים על בטיחותו של הבניין: תכניות מערכות חשמל, אישור על שימוש בחומרי בנייה מטעם הקבלן, תכניות בנייה, אישור מהנדס מוסמך על כך שמערכות החשמל הותקנו בהצלחה וכן אישור על התקנת גז.

המשך לקרוא

גלאי גז

כמה פעמים שמעתם בחדשות על שריפות ופיצוצים שאירעו כתוצאה מדליפת גז? דליפות גז הנן מהמקרים השכיחים ביותר לפריצת שריפות, לא משנה האזור בארץ או המקום עצמו. זה יכול לקרות בעסק שלכם, בסופר השכונתי, בפארק או אפילו בבית חס וחלילה. בכל הקשור לאזורים סגורים, כמו בית, משרד, חנות או כל בית עסק אחר הפועל במקום סגור – חשוב להתקין גלאי גז.

עשו זאת כדי להציל חיים אבל לא רק:

גלאי גז הוכחו לא פעם כאמצעי הגנה חשוב להצלת חיים. לצערנו, ישנם מספר מקרים בשנה של שריפות בבתים פרטיים שנגרמו כתוצאה מדליפות גז וגבו חיים. לא רק שמדובר בדרך להצלת חיים הרי שגם במקרה הפחות גרוע שהוא פגיעה ברכוש – עדיין מדובר במצב לא נעים שיכול היה להיפתר אילו היינו מתקינים מערכות גלאי גז מוקדם יותר. במערכות אלה נעשה שימוש רב גם בעסקים וגם בבתים פרטיים כיום וביחס לביטחון שהיא מספקת לנו העלות שלהן זניחה.

כיצד זה עובד?

מערכת גלאי גז בנויה בצורה כזו שהחיישן שבתוכה יכול לזהות ריכוז של גז שעשויה להיות מסוכן. כאשר המערכת מזהה ריכוז גבוה של גז היא מפעילה אזעקה ולעתים גם באמצעות הבהוב אורות. כאשר המערכת מתריעה על אזעקה ניתן להזעיק עזרה במהירות וכן לאוורר את הבית/בית העסק ולתת לגז להתפזר. כמו כן ניזהר מלהצית עץ ונשתדל לכבות את כל המכשירים החשמליים עד שהגז מתפזר.

גז ומכשירי חשמל:

גם בבית ובעיקר בבתי עסק שונים יש המון מכשירי חשמל. שילוב של מכשירי חשמל עובדים וגז דולף יכול להיות קטלני ומסכן חיים. על מנת לא לקחת את הסיכון הזה אותם בעלי בתים/עסקים מתקינים מערכות גלאי גז המתריעות על הצטברות של גז בכמות מסוכנת. המערכת מצפצפת ומתריעה על סכנה וכך אפשר לטפל בתקלה במהירות ולמנוע אסון.

היתרונות של גלאי הגז:

 • מציל חיים – התפוצצות של גז שהתלקח עם ניצוצות של חשמל או אש עשויה להיות קטלנית. כמה אנשים מתים מדי שנה כתוצאה משריפות ודליפות גז. תאמינו לנו שאינכם רוצים ליפול קורבן למצב לא נעים.
 • לא תופס הרבה מקום – אחד היתרונות הבולטים של גלאי הגז הם שהם קטנים ואינם תופסים הרבה מקום. קל יחסית להתקין אותם (באופן כללי תצטרכו איש מקצוע כדי לבצע את העבודה על פי התקנות המחייבות בחוק) וניתן לשלב אותם בקלות בקירות/בתקרה.
 • מונע פגיעה ברכוש – אם אתם דואגים לרכוש שלכם בבית או בעסק אתם רוצים להתקין גלאי גז במקום. שריפה שנוצרה כתוצאה מגז עשויה להתפשט במהירות על כל המקום ולגרום לכם לאבד רכוש רב. בבתי עסק למשל מרבית חברות הביטוח מחייבות התקנה של גלאי גז במקום כתנאי להפעלת הביטוח בעסק.
 • מתאים לכל מקום – בין אם אתם צריכים את זה למפעל שלכם, לחנות קטנה או לבית שלכם – תוכלו להתקין גלאי גז בכל אחד מהמקומות הללו. תוכלו להתאים את כמות הגלאים לגודל המקום, אולם לא למקם אותם בסמוך לתקעי חשמל.

כיצד נבחר גלאי גז?

שימו לב כי יש כמה סוגים של גלאי גז, כמו גם כמה חברות ייצור. כבר נתקלנו בלא מעט גלאי גז שנמכרו ללקוחות וברגע האמת לא פעלו בשל איכות נמוכה של הגלאי או התקנה של גלאים לא תקינים. אתם רוצים לוודא שאתם רוכשים גלאים מחברה מקצועית ומוסמכת. כמו כן אתם רוצים לוודא שהמחיר לא משחק תפקיד בבחירת גלאי עשן פחות איכותיים כיוון שהבדלי המחיר אינם גדולים במיוחד ביחס לסכנות שאלה יכולים למנוע.

 

המשך לקרוא

מדוע יש לבצע ניקוי מנדפים וארובות?

תפקידו של המנדף הוא לשאוב את העשן שנוצר מהבישול והטיגון במטבח המסעדה כך המטבח נותר ללא ריחות ועשן שמרחף באוויר בתוך חלל המטבח .
העשן שעולה בארובות המנדף הוא עשן שומני ודביק שעד הגעתו אל המפוח והחוצה הוא ממלא את המנדפים והארובות בשאריות שומן ושמן שעם הזמן הופך לשכבה שומנית שמצטברת בדפנות של המנדף והארובות ועל המפוח שעל הגג .

המשך לקרוא

צריך לדעת על מערכות כיבוי אש למנדפים

מערכת כיבוי למנדפים הינה מערכת אוטומטית ומכנית לכיבוי שרפות מנדף ובארובות .
מערכת כיבוי אוטומטי למנדפים מותקנת לצדו של המנדף ותפקידה לכבות דלקה במנדף בארובות ובמכשירי הבישול על ידי התזת חומר כימי מיוחד לכיבוי שומנים ושמנים.

המשך לקרוא

אנחנו מאושרים