גז בישול, או בשמו המדעי – גז פחמימוני מעובה, משמש אותנו רבות בחיי היום יום. באמצעותו אנו יכולים לבשל, להסיק את הבית או להתניע את הרכב. גז זה הפך את חיינו לקלים יותר, אך יש לו גם צד בלתי מלבב. גז לבישול הוא חומר דליק ורעיל וריכוזים גבוהים שלו עלולים לגרום להרעלה, לשריפה או לפיצוץ. סכנתו של הגז ידוע לרבים, ועל כן בתעשיות רבות מוסיפים לגז חסר הריח ריח חריף (אתיל מרקפטאן בריכוז נמוך), על מנת שנוכל לזהות דליפות בקלות ולהתרחק מפני הסכנה. כמובן, היום קיימים אמצעים משוכללים יותר וביניהם ברז גז המופעל בעת דליקות.

אז מהו אותו ברז הגז בעצם?

ברז הגז הוא מעין שסתום קטן בעל רכיב אוטם. הוא יכול לשמש כברז למעבר רב כיווני או כברז סגירה. על כל פנים, באמצעות ברז זה ניתן לווסת את כמות הגז ולמנוע מצבים של דליפה. מעבר לכך, ישנם כמה סוגי ברזים שכדאי להכיר:

  • ברז בעל שסתום סגירה – ברז המשמש לוויסות הגז במערכת, כמו גם לפתיחה או לסגירה.
  • ברז בעל שסתום אל חוזר – ברז מיוחד זה נועד למנוע את זרימת הגז בכיוון ההפוך. ברז זה כולל מבנה משולב של שסתום אל חזור וברז סגירה.
  • ברזי גז למכשירים ניידים – אלה אותם ברזי גז המיועדים למכשירים המתחברים למערכת הגז הביתית, אך דיירי הבית אינם משתמשים בהם לעתים קרובות: כיריים כשרים לפסח, גריל גז תנור חימום ועוד. במכשירים אלה יש צורך להתקין ברז שיש לו ניתוק מהיר. אם לא יחובר ברז שכזה, תיתכן סכנה של זרימת גז בלתי מבוקרת בעת פתיחת הגז וחיבור המכשירים.
  • ברז חשמלי – ברז זה מתאים לביצוע חיבור בינו לבין גלאי גז. הוא פועל על מתח חשמלי בעוצמה של 24 וולט. במצב של נפילת מתח מבוצעת סגירה אוטומטית של הגז וזרימת הגז מופסקת. כשזה קורה גלאי הגז מתריע על נפילת מתח וסוגר את אספקת הגז.ברז גז

על אילו אמצעי זהירות חשוב להקפיד בעת התקנת ברז הגז?

התקנה של ברז הגז חיונית למקומות רבים, אך חשוב לקרוא לאיש מקצוע מיומן ומנוסה שיבצע את העבודה תוך הקפדה על כל כללי הזהירות הנדרשים. ראשית, יש צורך להתקין את בלוני הגז מחוץ למבנה, על מנת להפחית את הנזק הסביבתי במקרה של סכנה ופיצוץ בלון גז. שנית, כאשר בוחרים את צנרת הגז, עליה להיות חזקה ועמידה (רצוי שתהיה עשויה מחומר חזק כמו נחושת). נוסף על כך, קוטר הצינור צריך להיות מותאם לנתוני המתחם שבו מתכוונים להתקין את הצינור.

שלישית, יש להקפיד על התקנת ברז הגז הרחק מנקודות חשמל – במרחק של חצי מטר לפחות. מרחק בטוח זה ימנע מגע בין הגז הדולף לניצוץ החשמלי, ועשוי להציל את השוהים בתוך המבנה מהאסון הבא. רביעית, את הברז חשוב להתקין במקום גלוי ונגיש. כך שבמקרה של סכנה ודליפת גז אפשר יהיה לגשת אליו בקלות ולסגור אותו. באופן כללי, אם יש חשש לדליפת גז, חשוב לסגור באופן מידי את הברז, להתרחק ממקום הדליפה ולהמתין לטכנאי מומחה. חשוב לפתוח את החלונות ולהפעיל את אמצעי האוורור כדי למנוע את ריכוזו של הגז במקום אחד.

אצל אביר אש מערכות כיבוי לא מתפשרים על איכות

כאשר מדובר בפעולה הדורשת ידיים מיומנות כמו התקנת ברז גז, חשוב שהיא תתבצע על ידי צוות מקצועי. לצוות של חברת אביר אש מערכות כיבוי יש ניסיון רב (מעל ל-10 שנים!) בהתקנת מערכות בטיחותיות כמו ברזי גז או מערכות לגילוי אש. כך שאם אתם רוצים ללכת על בטוח, אתם יודעים למי לפנות.